Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

STRONA GŁÓWNA

Pomiar obwodu Ziemi

Spadek swobodny ciał

Ciała staczające się z
równi pochyłej

Rozszczepienie światła
za pomocś pryzmatu

Stała grawitacji i waga skręceń

Interferencja światła na
dwóch szczelinach

Ruch obrotowy Ziemi

Ładunek elektronu i kropla oleju

Odkrycie jądra atomowego

Dyfrakcja elektronów na
podwójnej szczelinie


Young wykonał eksperyment, który miał rozstrzygnąć trwający od niemal 200 lat spór o to czy światło jest strumieniem cząstek, tak jak twierdził to Newton, czy falą. Rozumował w następujący sposób: zjawiskiem które zachodzi dla fali a nie zachodzi dla strumienia cząstek jest interferencja. Gdy przepuścimy światło poprzez dwa pobliskie otwory w przesłonie i rzucimy na ekran możemy na nim zaobserwować charakterystyczne prążki, które nie wystąpiłyby gdyby światło nie było falą. Eksperyment ten potwierdza więc falową naturę światła. Poniższy rysunek w poglądowy sposób wyjaśnia zaobserwowane zjawiska.


Doświadczenie Younga; oznaczenia:lewy rysunek: Sunlight - promienie słoneczne, Narrow slits - wąskie szczeliny, Observing screen - ekran do obserwacji, Pattern observed on screen - wzory obserwowane na ekranie; rysunki po prawej: Right/Left/Both slit(s) open - otwarta prawa/lewa/obie szczelina(y), observed - zaobserwowane zjawisko, wave theory - wg teorii falowej, particle theory - wg teorii cząsteczkowej